Site menu
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0


Поштовани родитељи, Ваша деца су још у млађешколском узрасту и још увек су под вашом контролом у исхрани, али ускоро ће да уђу у пубертет где полако почињу да испољавају независност, нарочито када је у питању исхрана. Самим тим и да се сретну са првим неправилностима у исхрани па Вам дајемо неколико савета како би превентивно деловали.
Млади и правилна исхрана! Ова два појма не иду увек заједно. Они једу било шта било где, а наши савети и упозорења обично су само мртво слово на папиру. Тешко је натерати их да поштују правила уравнотежене исхране, када она гледа слике манекенки, а он се приклања понашању групе. Наоружајте се стрпљењем и покушајте да им помогнете да лакше прођу кроз период одрастања и навикну се на нову слику свог тела.
Веома честе неправилности у исхрани:

Никад не једе поврће
Поврће је важно због уноса влакана (изузетно важнo за варење), витамина (Б6, Ц, каротена) и минералних соли (калцијума, магнезијума, гвожђа…), а све то уз веома мали број калорија. Избацивањем поврћа из јеловника, ваше дијете се лишава важних елемената исхране, које, додуше, може надокнадити воћем. Међутим, ако и воће слабо једе, онда то може представљати велики проблем. Покушајте са супом, која ће му можда привлачније изгледати од тањира пуног поврћа. Друго рјешење је да у јелу спојите скробно и друго поврће, на пример кромпир и шаргарепу. Коначно, не заборавите сокове од воћа и поврћа. Предложите детету да вам помогне у припреми оброка: можда ће тако промјенити мишљење, а самим тим и понашање.

Једе пуно меса
Извор квалитетних протеина животињског поријекла, неопходно у периоду раста, месо је такође богато и мастима. Ако ваше дијете уноси велику количину меса, то је и велика количина масти, па се тиме ремети равнотежа организма. Ограничите му унос меса на 200 грама дневно и то подијељено у два оброка (ручак и вечера).
Може ли пица да замјени уравнотежени оброк?
Пица може да се укључи у програм уравнотежене исхране. Тијесто замјењује хљеб који се обично једе за вријеме оброка. Исто важи и за сир. Међутим, сок од парадајза и мало поврћа не могу никако да замијене тањир поврћа спремљеног на уобичајни начин. Да би сте побољшали равнотежу, послужите пицу са салатом (зеленом, од парадајза…) и завршите са неким воћем. Такође, водите рачуна о количини: не више од 200-250 грама.

Пије "литре” газираних сокова
Овим слатким пићима уноси се велика количина шећера: 1,5 литар газираног пића садржи око 180 грама шећера, тј. око 720 калорија. А уравнотежена исхрана подразумева да шећер и његови деривати не смију прелазити више од 10 одсто укупног дневног енергетског уноса, а то значи 65-70 грама шећера по особи. Претерани унос, наравно, утиче на тежину. Тим прије што се газирана пића понекад пију из пуке досаде. Разговарајте са дететом да смањи дневну дозу или да макар пије пића са ознаком лака(енг light) у којима је шећер (сахароза) замјењен вештачким заслаđивачем и која, због тога, немају много или уопšте немају калорија.

Грицка између оброка, а за вријеме оброка једе мало
Грицкање између оброка јесте проблем јер ремети циклус гладости. Глађу се изражава потреба организма за храном. Разноврстан и уравнотежен оброк доноси засићеност која траје до следећег оброка. Ако дијете једе између оброка, глад ће се брзо јавити јер је засићеност коју пружају грицкалице лошег квалитета. Помозите дјетету да схвати како дјелује овај зачарани круг и да се концентрише на оброке и обавезно ужину. Некада помаже и разговор са нутриционистом.

Бави се спортом
Ако се ваше дете бави спортом, у интересу му је да промени исхрану да би имало што боље резултате. Прво правило је да уноси довољно течности пре, за време и после тренинга, да би организам имао најбоље услове за рад. Постарајте се да увек носи флашу воде или, ако тренинг траје дуже од два сата, енергетско пиће којим уноси минерале и глуциде изузетно важне за физичку активност. Друго правило је да између оброка и тренинга мора да прође три сата. Наиме, после тог временског периода, крв више није "заузета” у процесу варења и спремна је за спорт. Треће правило: да се избегавају масни производи, тешки за варење, који могу погоршати резултате. Спремајте му оброке сачињене од тестенине, пиринча или кромпира, са месом или рибом, уз млечне производе и воће.


Не воли млијечне производе
Избегавајући млијечне производе, дете не уноси калцијум који је неопходан и приоритетан у периоду раста. Наиме, тек око двадесете године постиже се максимална густина коштане масе, а управо калцијум гарантује дуготрајну чврстину костију. Млечни производи, као извор калцијума, веома су важни и као превенција од остеопорозе. Припремајте јела са млеком и млечним производима. Добро је да дете пије воду богату калцијумом.

Мисли да је дебела, једе мало, а тежина јој је нормална
Овај проблем се углавном везује за женски пол. Нажалост, његово решење није у тањиру. Слику женског тела презентују рекламе и веома утичу на представу коју дјевојка има о свом телу. Она би желела да буде без облина, а женско тело је сачињено управо тако да има облине. Разговарајте са њом о томе. Предложите разговор са нутриционистом. Веома је важно да једе довољно и да у организам уноси све што је потребно за правилан развој.

Жели да буде вегетаријанац
У овом случају све зависи од начина исхране. Ако једе јаја и млијечне производе, онда уноси протеине животињског порекла који су неопходни. Протеини су сачињени од аминокиселина, од којих осам организам не може сам да произведе и морају се обезбедити путем исхране, нарочито уносом протеина животињског порекла. Ако, пак, из исхране избаци јаја и млечне производе, неопходно је да редовно једе житарице и суво поврће. Међутим, неће моћи да покрије потребе организма за калцијумом, који је неопходан за развој костију. Разговор са нутриционистом је изузетно важан да би се предупредили одређени недостаци услед избора начина исхране.


Log In
Search
Calendar
«  April 2024  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Site friends
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Copyright MyCorp © 2024
    Make a free website with uCoz