Site menu
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0


БЕЗ ОБЗИРА НА СТАРОСТ, ОБАВЕЗЕ УВЕК ЈЕ ПРАВО ВРЕМЕ ДА ПОЧНЕТЕ ЗДРАВИЈЕ ДА ЖИВИТЕ, ПРАВИЛНО СЕ ХРАНИТЕ И ВЕЖБАТЕ У СКЛАДУ СА ЗДРАВСТВЕНИМ СТАЊЕМ!


Умерена физичка активност прија свима без обзира на старосну доб, пол, професију, географску ширину и климатске услове у којима неко живи или тренутно здравствено стање. Чак и код најтежих болести које могу да некога задесе препоручује се неки вид дозиране физичке активности. Када говоримо о здравим особама углавном мислимо да су оне и у доброј физичкој кондицији. Нажалост, савремени начин зивота, техничка достигнућа и навике које нам она намећу не иду у прилог нашем здрављу. Људи се данас све мање крећу, не користе своје физичке потенцијале у пуној мери и то доводи до стања које лако може да пређе у болест. Као главни разлог зашто неко не вежба, наводи се најчешће недостатак времена за то. Тачно је да запослена жена, при том супруга и мајка нема слободног времена на претек, али баш због свих ових улога које има и тежине коју оне носе неопходно је да пре свега буде здрава да би могла да их у потпуности испуни и при том и сама буде задовољна собом. Препоруке стручњака за физичко, психичко и ментално здравље је да свако мора током дана да један сат посвети само себи. Ако се добро организујете поред дружења са пријатељицама, читања, одласка у фризерски и козметички салон можете у овај програм да уврстите и одлазак на неку од организованих рекреација два до три пута недељно. Ако вам је то превише из неког разлога, предалеко је, прескупо, комбинујте један до два одласка на вежбе – шетњом или вожњом бицикла у природи или купите неку справу за вјежбање и вежбајте код куће.

Неке жене не могу себе да натерају да вежбају саме и да то раде редовно па је за њих најбоље да са пријатељицом одлазе на неку организовану рекреацију. Осећање кривице што на рачун породице трошите време на себе и разни видови опструкције који могу да се јаве када саопштите да су вам вежбе потребне (муж почиње да ради прековремено па нема ко да чува дјецу, њима сте потребни око решавања домаћих задатака, гости се најављују у време када је ваш термин за рекреацију), могу лако да вас поколебају и да одустанете. Ово се дешава већини жена које после много година по први пут почињу да мисле и на себе а не само на друге. Ако сада попустите и одустанете, вероватно више нећете ни покушати поново. Кроз неко време ћете морати да почнете са вежбањем, али овог пута по налогу лекара јер су последице физичке неактивности довеле до неке болести (повишен притисак, спондилоза, ишијас, гојазност, остеопороза…), чије симптоме лекови само ублажавају, а главно лечење и превенцију поновном настанку чине вежбе. Како је боље спречити него лечити, о овоме треба мислити на вријеме. Када је право време да жена почне да вјежба, када као девојчица престане да "игра ластиш”. То је доба када се формира коштана маса и то траје до 25 године живота. Оптерећење које трпе кости при вјежбању утиче на њихову повећану густину што је од великог значаја јер је данас свака трећа жена на свијету у менопаузи под повећаним ризиком од прелома због остеопорозе (смањена густина костију).

Редовним вежбањем мишићи постају снажнији, а у исто вријеме док раде троше неопходну количину шећера из крви што смањује ризик од дијабетиса (шећерне болести). Такође се смањује ниво ЛДЛ (штетног) холестерола у крви.
После три до шест недеља вежбања у континуитету срце боље ради, обавља исти рад са мање откуцаја у минути јер се побољшава проток крви у артеријама и сви органи добијају више кисеоника што умањује ризик од инфаркта срца и можданог удара. Када се крвни судови шире и срце боље ради са мање напора нормализује се и повишени крвни притисак. Нека истраживања су показала да је код умероног повишеног крвног притиска редовно вежбање дало боље резултате од примјене лијекова.

Како после 30 минута вежбања шећер бива потрошен, тело почиње да користи залихе масти, временом се мишићна маса повећава на рачун масти. Зато се за ефикасно мршављење препоручује дуготрајно вежбање са мањим напором. Редовним вежбањем тело лакше троши масти и мање их гомила што ће спречити појаву гојазности. Умерена физичка активност је одлична антистрес терапија. У стресној ситуацији надбубрежне жлијезде производе "хормоне стреса” адреналин и кортизол, пулс је убрзан и крвни притисак расте. Механизми који се покрећу физичким напором "потроше производе стреса” и производе ендорфине, хормоне који изазивају осјећај задовољства. Зато се након вјежбања осјећамо добро, опуштено и задовољно.

Log In
Search
Calendar
«  March 2024  »
SuMoTuWeThFrSa
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Site friends
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Copyright MyCorp © 2024
    Make a free website with uCoz